HTC HD7 - professzor, nagy arccal

Bevezető

A legnagyobb tudású, kereskedelmi forgalomban is kapható, Windows Mobile rendszerű gép a HTC HD2 volt, illetve a múlt idő nem is indokolt, mert ez még a mai napig is így van, hiszen a Windows Mobile platformra azóta sem jött ki durvább gép, s valószínűleg már nem is fog. A nagy gyártók átnyergeltek az új rendszerre, a Windows Phone 7-re épülő modellek már kaphatóak, a HTC-től pedig mostani tesztalanyunk már a harmadik ilyen modell.

HTC HD7
[+]

Ahogy a HTC készülékeknél általában, a HD7 is a Speedshop jóvoltából jutott el hozzánk. A taiwani gyártó egy ideje már saját magát a prémium kategóriába sorolja, amit indokolhat ugyan egy sereg apróság, de a lényeg, hogy a HTC gépek ára egy picit mindig magasabb, mint a hasonló tudású konkurens modellek. Most azonban talán van alapja a nagy arcnak: a HD7 nem csak baromi szép, hanem eléggé rendben is van mind tudás, mind pedig összeszerelés szempontjából. Egyelőre a HD7 a HTC csúcsmodellje, legalábbis addig, amíg meg nem érkezik a QWERTY gombsorral szerelt testvér, a HD7 Pro.

HTC HD7
[+]

Nehéz dolga van azonban a HTC-nek a Windows Phone 7-tel. A Mozart és a Trophy után ez már a harmadik, szinte teljesen ugyanolyan készülékük, ami mondjuk nem meglepő, ha a Microsoft által támasztott hardveres követelményeket nézzük. A taiwani csapat megpróbálta valahogy megkülönböztetni a termékeket egymástól, a Trophy elvileg a játékos arcoknak, a Mozart a zenére fogékonyaknak készült, bár ez a két telefon tényleg nagyon hasonlít. A HD7-tel nem volt ilyen erőltetett pozícionálásra szükség, ezen van egy 4,3 inches kijelző, azt el lehet adni. A HTC szerint mondjuk mozizásra, de egy nagy felületen jobb a netezés, a levelezés, a képek visszanézése, szóval úgy alapvetően minden.

Külső

A doboz a szokásos: fehér alapú hasáb, elég kompakt, ízléses, visszafogott. Kicsomagolás után felül ücsörög maga a tepsi, alatta pedig egy adag tartozék lappang, jelesül a töltőfej, az ehhez, illetve géphez is csatlakoztatható USB kábel, illetve egy sztereó füles, amihez párnácska és csíptető jár egy külön szütyőbe rejtve. Ez első körben elég is lehet, egy tok, netán egy kis törlőkendő még beleférhetett volna a 170 lepedős dobozba, már csak azért is, mert a kijelző bizony serényen rögzíti a biometrikus azonosítókat, konkrétan az ujjak lenyomatát.

HTC HD7
[+]

A HD7 kifejezetten ütősre sikeredett, legalábbis a formatervét tekintve. A 4,3 inches TFT kijelzőt nem lehet félvállról venni, a keretet sikerült viszonylag vékonyra rajzolni, így bár a telefon nem kicsi, de még pont a használható méreten belül marad. A 162 grammos tömeg nem kevés ugyan, de még ez is elviselhető. Fémet a készülékház nem tartalmaz, ami okozhat némi szomorúságot, de alapvetően érthető: egy ekkora felületet egy fajlagosan nehéz anyaggal burkolni erősen megdobná a termék súlyát. Illetve a bekerülési árat is, ami így is elég izmos. Tehát maradt a plasztik, de azt jól válogatták össze a gyárban, kellemes tapintású, selymes anyag fut körbe a HD7 oldalain és hátlapján.

HTC HD7
[+]

Említett hátlapra jutott egy kis bibi: ahol a felső, nagyobb, leszedhető rész az alsó, kisebb, nem leszedhető darabbal találkozik, ott bizony nem pontos az illesztés, ha ügyesen forgatjuk, akkor beláthatunk a SIM kártyáig. Ez nem szép, de különösen azért feltűnő, mert minden más nagyon frankó. Diszkrét csíkban HD7 felirat van a hátlap alsó harmadánál, a világos narancssárgával keretezett kamera-led-hangszóró triumvirátust pedig valóban fém betét öleli körül. Ez ráadásul le is pattintható az egyik oldalról, nagyjából 40 fokos szögbe hajlítható a készülékház síkjához képest, s így a HD7 hosszanti oldalával szépen megtámasztható az asztalon. A gyártó szerint ezen nagyon csecse érzés lehet majd így a filmnézés.

HTC HD7
[+]

Az előlapon a termetes display alatt a Windows Phone 7 három kötelező billentyűje található meg, jobb oldalt a kamera és a hangerőt szabályozó gombok lelhetőek fel, felülre került a kijelzőt feloldó és lezáró billentyű, amivel életre is lehet lehelni a készüléket. Alul középen a 3,5 mm-es jack és a microUSB bemenete fedezhető fel, másra nem is lesz szükségünk. A minőségérzet szinte kifogástalan, s kétségtelenül a legszebb momentum az előlap és a telefonon körbefutó keret közé alul-felül berejtett hangszóró. Nagyon elegáns, nagyon letisztult megoldás, csak az a baj, hogy ha ide beugrik valami szöszmösz, akkor azt senki onnan ki nem szedi.

Hardver, alapfunkciók

Miután a Microsoft magasan húzta meg az elvárásokat a hardver tekintetében, ezért szinte az összes WP7 alapú telefon hasonló vassal érkezik. A HD7 sem kivétel, ugyanazt az 1 GHz-es Qualcomm Snapdragon processzort kapta, mint a Trophy és a Mozart, az 576 MB RAM és az 512 MB ROM mérete is bitre annyi, mint a márkatársakban. Itt egyedül a kijelző nagyobb, de erről már volt szó bőven. Az egész telefonról csináltunk egy rövid videót, íme:

A rendszer is erősen leszűkíti a speciális extrák körét, hiszen a Windows Phone 7-be a gyártók nem nyúlhatnak bele szabadon, minden készüléken erősen ugyanúgy néz ki a felület. Hogy a Microsoft üdvöskéje egyébként mire képes, azt érdemes elolvasni a külön erről szóló cikkben, ezúttal csak az egyedi vonásokkal próbálunk meg foglalkozni. Ám egyedi vonás nincs túl sok, ha nem számítom azt, hogy a WP7-nek újabb két bugjával találkoztam (mindkettő ismert egyébként), most néha azt játszotta a telefon, hogy bejövő hívás esetén inaktív maradt a képernyő, s nem lehetett létrehozni a kapcsolatot, illetve ki-be ugrált a szoftver az e-mail felület és az alapképernyő között előttem ismeretlen okból. Mindkét hiba csak ritkán jött elő, de ezekből is látszik, hogy nagyon aktuális kezd lenni már egy frissítés.

HTC HD7

A névjegyzék továbbra is inkább emberhalmaz, hiszen az összes webes adatbázisból felbővíthető, ám első alkalommal nekünk kell majd összekötögetni a Facebookról, a Windows Live-ról és a SIM kártyáról importált adatokat. Az így létrejött halmazt mellesleg a rendszer vissza is tölti a Windows Live adatbázisba, így egy másik WP7 telefonban is megjelennek az adatok, mihelyst megadtuk a felhasználói nevünket és jelszavunkat. Nagy kár, hogy az összerendeléseket nem tárolja el a készülék, azokat csinálhatjuk meg újra.

Korábban szárnyra keltek olyan hírek, hogy a HD7 kapcsán az iPhone 4-hez hasonló vételi problémák jelentkeznek, de ezt a HTC hivatalosan is cáfolta. Bár hivatalosnak nem tekinthetem magam, én is cáfolnám, akárhogyan is burkoltam be a kezemmel a telefont, maximum egyetlen oszloppal lehetett a visszajelzést szimbolizáló ikont megváltoztatni. A beszélgetési hangminőség végig kitűnő, minket is jól hallanak, viszont néhány alkalommal előfordult, hogy minden előzmény és fogdosás nélkül eldobta a hívást a készülék.

HTC HD7
[+]

Az üzenetkezelésről nem érdemes sokat beszélni, hiszen a korábban már felemlegetett cikkben megtettük ezt bőven. Azt viszont mindenképpen érdemes szem előtt tartani, hogy a 4,3 inches kijelzőn még álló helyzetben is van értelme a QWERTY gombsornak, félre lehet ugyan ütni, de nagyon nem jellemző.

Extrák és multimédia

A HTC – akárcsak a többi WP7-re építkező gyártó – néhány egyedi szoftverrel próbálja kissé feltuningolni a Microsoft rendszerét. A cég elsősorban a HTC Hub nevű csempére kattintva elérhető felületen keresztül próbál a vásárlók számára speciális lehetőségeket nyújtani. Itt egy Sense-jellegű grafika alatt a HTC a saját maga által fejlesztett alkalmazások mellett a Maketplace legütősebb cuccait is kínálgatja, de ezek így is pont ugyanannyiba kerülnek, mint a hivatalos online áruházban. A nagy órára kattinva időjárással kapcsolatos információkat kaphatunk.

HTC HD7

A HTC Hub mögé tett boltból is letölthető, de a készüléken gyárilag rajta van néhány hasznos és kevésbé hasznos segédprogram. Előbbi kategóriába tartozik a Sound Enhancer, amely a WP7 azon hiányosságat hivatott javítani, hogy nincs a rendszerben equalizer. A HTC programja Dolby Mobile és SRS hangzást is képes előállítani, fülessel pedig különböző egyéb hangzáképek közül válogathatunk. Szintén a hasznos alkalmazások sorát gyarapítja a Connection Setup, amelyet remélhetőleg mindenki csak egyszer fog megnyitni, hiszen ez a kis program fogja helyettünk beállítani a szolgáltatói internetkapcsolat paramétereit.

Haszontalannak ítélem meg viszont a Photo Enhancer nevű alkalmazást, amely meglévő képeinkre húz rá valami teljesen hétköznapi és nem paraméterezhető effektet, so what. A Stocks a részvényeket mutogatja, a Converter pedig egy pofás átváltó, amely elég jól kezelhető, s kifejezetten sokat tud.

HTC HD7

A hátlapra tett kamera öt megapixeles, autofókusszal, illetve dupla ledes villanóval rendelkezik. A beállítási lehetőségek csak a legszükségesebbekre korlátozódnak, képméret, minőség, néhány effekt, vaku állítgatás és geo-tagging sorolható ide. Videót 720p felbontásban rögzít a kütyü, a tesztképeink pedig itt mocorognak alul, kattintásra nagyobbak lesznek.

Nem mondhatni, hogy a HD7 lesz a fotós telefonok királya, mert nagyon zajosak a felvételek, ha viszont jók a fényviszonyok, akkor sem tud éles képet lőni, igen sok részlet homályossá válik. Konkrétan minden. Arra bőven elég, hogy a 4,3 inches kijelzőn a haveroknak mutogassuk a fotókat, még egy átlagos monitorra méretezve sem lesz gond, de a 100%-os nagyítás csalódást fog okozni. A zenei funkciók azonban kellemesek, a WP7 gyári lejátszója megfelel a kor elvárásainak, a hiányzó equalizert pedig a HTC pótolta. A mellékelt füles közepes erőt képvisel, de a szabványos jack miatt bármilyen hangkeltő használható. Csalódást okozott viszont az előlapi két hangszóró, kihangosítva halk és vernyogós a teljesítmény, ennél sokkal többet vártam. A rádió is bénácska, nincs RDS, és meglepő módon nem lehet kihangosítani sem.

Adatátvitel, akkumulátor

Adatkommunikációs szempontból szinte mindent tud a gép. 7,2 Mbps sebességű HSDPA, 802.11 b/g/n szabványú WLAN, 2.1-es Bluetooth és 2.0-s USB jellemzi a kapcsolatokat. A beépített böngésző továbbra is remek, csak a flash támogatás hiányzik belőle. A Facebook, Twitter és Foursquare kliensporgramok ingyenesen letölthetőek a Marketplace-ről, utóbbi nem mindig működött, de ez talán nem a WP7 hibája.

HTC HD7

Meg kell említeni a hiányosságokat is, ezúttal sem lehet Bluetooth kapcsolaton keresztül fájlokat küldeni és fogadni, illetve a számítógépes, kábellel történő csatlakoztatás sem az igazi. Hivatalosan csak a Zune szoftver ad arra lehetőséget, hogy bizonyos tartalmakat mozgassunk a telefon és a gép között, de egy kis turkálással már elérhető a mass storage mód is. Ami mondjuk nem haszontalan, ha arra gondolunk, hogy 8 gigabájtnyi tárhelyen garázdálkodhatunk.

HTC HD7

A hátlap alá pakolt 1230 mAh teljesítményű Li-Ion telep átlagos használattal szinte minden alkalommal pontosan két napig bírta nálam. Ebben benne volt a szokásos telefonálás-adagom, folyamatos e-mail szinkronizáció, bekapcsolt WLAN, illetve némi böngészés is. Ezt megfelelőnek értékelem, pláne a nagy kijelző miatt.

HTC HD7
[+]

Értékelés: HTC HD7
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Őszintén szólva nem tudom, hogy a nagyobb kijelzőn túl mi indokolja a HTC Trophy-hoz képest jelen levő 50 lepedős felárat. Vagy azt lőtték lentre (ami lehet, mert a Mozart is 150 felett érhető el), vagy a HD7 lett túl drága, de ez kevéssé igaz, mert mondjuk a Samsung Omnia 7 sem sokkal olcsóbb. Tehát a lényeg inkább az, hogy akinek megér némi felárat a hatalmas kijelző és az igen pofás formatervezés, ne habozzon, nyilván. De a HD7 valószínűleg nem lesz slágertermék, mivel nem tud úgy kiemelkedni a mezőnyből, mint a HD2 a maga idejében, amely átértékelte a WM 6.5-ről alkotott sebességgel kapcsolatos véleményünket. A HD7 nem más, mint egy nagyra hízott, WP7 alapú, jól összerakott, szépséges, s ennek megfelelően nem olcsó csúcsmodell. A QWERTY gombsoros Pro verzió lesz majd igazán érdekes, hiszen hazánkban még nincs teljes billentyűzettel ellátott WP7 telefon. A HD7 persze egyáltalán nem rossz gép, de tartjuk magunkat ahhoz, hogy amíg valaki nem nyújt valami tényleg igazán ütőset WP7 fronton, addig a Tetszett plecsni jár ide is (ára miatt csak a Trophy volt kivétel). Pláne azért, mert egy HD7-től elvártam volna a jobb hangminőséget és a DLNA-t is.

HTC HD7

Bog

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

HTC HD7
HTC HD7 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 122 x 68 x 11,2 milliméter
Tömeg 162 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa kapacitív S-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 576 MB RAM, 512 MB ROM, 8 GB belső memória
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi 802.11 b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows Phone 7
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java ?
Játékok vannak (Xbox Live)
Valutakonverter van
Extra szoftverek Sound Enhancer, Photo Enhancer, Notes, HTC hub, Stocks, Converter
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, led vaku
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van, 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (alkalmazással)
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1230 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 320 óra
Beszélgetési idő 6,3 óra
Egyebek
beépített gyorsulás-, közelség- és fényérzékelő, digitális iránytű, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, sztereó hangszórók
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés