Star A3000 - vörös csillag

Bevezető, tartozékok

Hát igen, mostanában a nagy népi Kína csak úgy ontja magából a különféle telekommunikációs termékeket. És bizony bele is botlok a többségébe, úgyhogy a borzalmas Lamborghini és a még borzalmasabb Vertu koppintás mobil után ismét egy távol-keleti eszköz került hozzám. Sőt, már most szólok, hogy még egy másik kínai cucc is van nálam, ami ráadásul tablet, tehát duplán „veszélyes” (nyugi, jövő hétre ínyenc csemegét is kaptok tőlem, reményeim szerint kettőt is).

Star A3000
[+]

Azért kicsit bizakodóbb voltam, hiszen ezúttal olyan csábító tulajdonságok jutottak a fülembe, mint hogy Android operációs rendszer, kétkártyás üzemmód. Ez a kettő együtt simán unikum kategória (nem az ital, azt egyébként se szeretem). Amint az a cikkből ki is derül, az alapötlet egyáltalán nem rossz, ám Kínában még mindig nagyon kevesen tudják, mitől döglik a légy (illetve a felhasználó), és még kevesebben tudják sikerrel meg is valósítani azt.

Star A3000
[+]

A Star A3000 nevű készülék „HTC hasáb” formájú dobozban érkezett az XXL GSM-től, és már kinyitás előtt volt min csámcsogni. Egyrészt a bőséggel adagolt kínai írásjelek önmagukban is aranyosak, de az egyik oldalán olyan világhírű webcímek bukkannak fel, mint a Taobao.com, nem is beszélve az Alibaba.com-ról. Alul van egy egészen részletes műszaki adattábla, ám néhány szónál többet nem tudunk meg róla, mert kínaiul írták rá. Ja, a hazugságok megint nem maradhattak el, mert a kamera nem 3,2 megapixeles, ahogyan HSDPA sincs, DivX-et biztosan nem tud lejátszani (szerintem elolvadna a proci), a QQ meg nem tudom mi, de az sincs benne. A dobozban egyébként a készüléken felül egy töltőfejet, egy USB adatkábelt (ami a töltéshez is kell), illetve egy sztereó fejhallgatót találunk. Szokványos csomag, memóriakártyát meg azért nem adnak, mert a legtöbb kínai mobillal ellentétben ebben van emberi mértékű belső memória is.

Star A3000
[+]

Külső

Ne kerülgessük a forró kását, a Star A3000 kívülről könnyedén és pofátlanul másolja az iPhone 4-et. Az ezüst keret, a fekete elő- és hátlap, illetve a lekerekítések mind próbálnak hajazni az Apple nagyhírű mobiljára. Hogy ne legyen túl nagy a hasonlóság, a méretarányok már nem stimmelnek, hiszen az A3000 kb. 1,5x vastagabb az iPhone 4-nél, meg hát azért az előlap is gyorsan elárulja, miről van itt szó. Nem is beszélve a minőségről, ami kínai mércével nézve nem olyan rossz, mert a csupa műanyag burkolat elég jól egyben van. Ám a közelében sincs az Apple-féle fém-üveg kombinációnak. Viszont az is igaz, hogy ennek meg levehető a hátlapja. Valamit valamiért, ugye…

Star A3000
[+]

Az előlap felülről a hangszóróval kezdődik, ami egészen normális hangerővel és kicsivel átlag alatti minőséggel adja vissza a vonal másik végén lévő hangját. A legnagyobb részt persze a kijelző kéri magának, bár önmagában nem óriási. 3,3 colos képátlójával és HVGA (320x480 pixel) felbontásával amolyan középkategóriásnak mondható. Ezek viszont a száraz adatok, a valóságban a képminőség láthatóan gyengébb, mint más HVGA kijelzős mobilnál (talán ez is hazugság és QVGA lenne?). Ráadásul rezisztív panelről beszélünk, az érzékenysége meg nem a legfinomabb. A legrosszabb azonban egyértelműen a képernyő alatti négy érintőgomb. Az érintő szót felejtsük el, ezeket itt ütni, körömmel vésni kell és ezt szó szerint vegyük. Sima érintésre semmit se reagálnak, a rezgéses visszajelzést feltétlen érdemes bekapcsolva hagyni. Bónusz, hogy világításuk sincs, úgyhogy sötétben kisebb kalandjáték a kezelésük. Mindezek tetejébe odaraktak egy optikai érzékelős gombot, aminek én szinte semmi hasznát nem láttam, bár a kijelző miatt a görgetési rutin, mint olyan elég nyögvenyelős.

Star A3000
[+]

Ha elölről kevésbé, hátulról már tényleg arcátlanul iPhone hatást kapunk. Nem csak a forma ugyanolyan, hanem volt arcuk az alul lévő feliratot is lemásolni, persze a saját szövegüket tették oda. Így szép nagy betűkkel láthatjuk, hogy ez egy Smartphone, alá betolták a hangzatos „Music, WiFi, HD Player, TV” szlogent. Ebből ráadásul a HD Player kőkemény kamu, ez a cucc már a HD szó hallatán kikapcsol. És akkor legalulra meg odavésik, hogy ez az A1241 modell (ez megint kamu, csak jól néz ki az Apple-re hasonlító számozás), meg az FCC azonosító (ezt vajon tényleg bevizsgálták?) után ilyet írnak, hogy „by moden design”. Nem elírás, a modern szóból kimaradt egy karakter, mert hát legyünk már igényesek, nemde? Felül, középen ott figyel a kamera optikája, mellette egy LED, illetve egy méretben és hangerőben is elég nagy kihangosító.

Star A3000
[+]

Ahogy azt már a képekről is látjuk, az oldalát nem csak az ezüst színnel, hanem a gombokkal is próbálták iPhone stílusúra belőni. Ennek köszönhetően alul például ott a két rács (meg a csavarok is!), ami mögött jelen esetben nincs semmi, mert a hangszóró a hátlapon figyel, a mikrofon meg külön lukat kapott. Mi több, a Dock Connector helye is megvan, de csatlakozó helyett betömték egy fekete műanyaggal. Jobboldalra jutott egy kamera billentyű, meg még egy másik, amit ha sikerül rendesen megnyomnunk, akkor elvileg a diktafonhoz jutunk. A másik oldalt ott a hangerőszabályzó (szigorúan fémes, kerek alakú), meg a rendszercsatlakozó. Minő meglepő, de ezúttal a Samsung korábbi, a microUSB előtt használt csatlakozóját „vették kölcsön”, ilyen van pl. az S5230-on is. Fedéllel takarták el, ami szép dolog, csak ha nem hajtjuk ki normálisan, akkor az adatkábel nem érintkezik normálisan, a tesztelő meg a haját tépi, amikor az Android SDK-val bütykölne rajta. Felülre jutott a bekapcsoló, meg a 3,5-es jack. Ez utóbbi mellett volt még valami, többek szerint ez egy vékony Nokia töltőnyílás. Gondolom biztosra mentek, hogy ha már van Samsung csati, akkor toljunk rá egy Nokiát is, mert abból sok van és az tök jó. Ja, a jobb felső saroknál kihúzható antennába botlunk, erről kicsit később szóban, addig is itt a kicsomagolós, nyomkodós videó:

Hardver, operációs rendszer

Kínai androidos eszköz volt már nálunk, nem is egy, és ezeknél legtöbbször a hardver sem a megszokott polcról került összeválogatásra. Az A3000 is ilyen, hiszen a doboza szerint egy MediaTek MTK6516 processzor dobog (inkább köhög, hurutosan) odabent, mégpedig 416 MHz-en. Ehhez jön 256 MB ROM és ugyanennyi RAM, amit a dobozon trükkösen 2 Gbit-nek írták mindkettőt, mert így nagyobbat éghet a tulaj, ha kiderül a turpisság. A belső memória kb. 180 MB körül van, ezt microSD-vel (náluk még mindig TransFlash) tudjuk bővíteni. A művelethez ki kell kapcsolnunk, mert az akkut ki kell venni hozzá. Nem egy nagy durranás, ám a bekapcsolás után egy pozitív csalódás következett, mivel a dobozon ígért Android 2.1 helyett már 2.2.1-es rendszer fogadott. Ez némileg segít a sebességen, de nagyon nem tudja palástolni a proci véges képességeit (és akkor még DivX lejátszás kéne, mi?).

Star A3000

Nagyon jól sikerült viszont integrálni a kétkártyás kiépítést az operációs rendszerbe. Ha mindkét foglalatba tettünk SIM-et, akkor a beállítások alatt külön menüpontban, egy érintéssel választhatunk, hogy melyik legyen aktív, továbbá kijelölhető az alapértelmezett kártya vagy akár kérhetünk bootolás közbeni választást is. A SIM-el összefüggő helyeken is megtörténtek a módosítások, a tárcsázónál két hívásindító van, ahogyan az üzenetküldéskor is. A hívásnaplóban lebonthatjuk a két kártya forgalmát, a telefonkönybe mindkét kártyáról lehet importálni a neveket, szóval ez a része tényleg teljesen normálisan, egyszerűen került megvalósításra. Az is megválasztható, hogy az adatforgalmazás melyik kártyán legyen aktív (egyszerre csak az egyik mehet) vagy teljesen le is kapcsolható. Persze ennek megfelelően dupla térerő és szolgáltatói név kijelzés is van. Külön jó pont, hogy a kártyákhoz hibátlanul beállította az MMS és internet profilokat, illetve a hanghíváshoz kapcsolódó szolgáltatások (pl. hívásátirányítás) is teljesen külön szabályozhatók.

Star A3000

Kezelőfelületi oldalról semmilyen tuningot nem kapunk, a gyári Froyo teszi a dolgát, persze egy LauncherPro vagy hasonló azért bármikor jól jöhet. Azonban a kínaiak is érezték, hogy a külső megjelenést valamivel kárpótolni, ellensúlyozni kell, ezért meglepően sok plusz szoftvert pakoltak fel a gyári csomag mellé, melyeket kicsit később ki is tárgyalok. A telefonkönyv, üzenetkezelés és naptár részek teljesen gyáriak, ezeket már mindenki ismeri. A feladatukat teljesen jól ellátják, mi több, a telefonkönyben még Facebook integráció is van. E-mail beállítása nem probléma, nekem mind a mobilarénás, mind a Gmail fiókom elsőre és hibátlanul ment (utóbbi úgyis kötelező).

Star A3000

Adatkommunikáció, internet

Kár, hogy a dobozon szereplő HSDPA abszolút hazugság, még 3G sincs benne, csak GPRS és EDGE, de legalább a GSM modul négysávos. Kárpótlást nyújthatna a b/g szabványú WiFi, ám ennek meg olyan gyenge az érzékenysége, hogy lakásban már egy szobával arrébb alig látta a router jelét. Ha működik, akkor nincs vele baj, mindenképp gyorsabb, mint EDGE-en szenvedni. A gyári böngésző nem okoz meglepetést, legfeljebb csak azzal, hogy a 2.2 ellenére nincs benne a Flash és utólag se telepíthető rá. Úgy gondolom, hogy ez ésszerű és okos döntés volt.

Star A3000

Az extra programok viszont szinte kivétel nélkül az internetre támaszkodnak. Itt van mondjuk az Aldiko Ebook, mely elektronikus könyvolvasóvá változtatná a cuccot, ám kb. 3 oldal után kifolyik a szemünk, szóval legfeljebb villogni jó. Nagyon ráfeküdtek viszont a közösségi kapcsolattartásra. Alapból kapunk Facebook és Twitter klienst, ha pedig chatelni van kedvünk, akkor három szoftver is rendelkezésre áll. Van egy Yahoo Messenger, meg egy MSN Talk, a nevük mindkettőnek elég beszédes. A tuti kedvéért felraktak egy eBuddy klienst is, amivel kb. az összes nagy chatszerverre be tudunk jelentkezni, tehát a másik két program nem is kellene mellé. A The Weather Channel mögött egy időjárás előrejelző rejtőzik (ki gondolná?), hasonlóan hasznos a ThinkFree Mobile dokumentumkezelő, ami szerkesztésre nem, csak olvasásra alkalmas.

Star A3000

Van itt egy Calibrator is, ez a kijelző beállítására szolgál, de inkább ne piszkáljuk, jobb úgyse lesz tőle. Ha nagyon okosnak akarunk tűnni, akkor hasznát vehetjük a WikiMobile-nak, ami egyfajta mobilos Wikipédia lexikon. Ha valami különös erő hatására úgy döntenénk, hogy vezeték nélküli billentyűzetet veszünk hozzá, akkor a Wireless Keyboard segít beállítani (vagy nem). Hasznos viszont az Advanced Task Manager és az ES File Explorer fájlkezelő, ezeket úgyis letöltenénk a Marketről. Ám sajnos a fagyi visszanyal, mivel ez a két program és az időjárás előrejelző olyat produkált, hogy hiába jelezte a Market, hogy van belőle frissebb verzió, a letöltés után a telepítés sikertelen volt. Így meg kell elégedni azzal, amit gyárilag kapunk. Vicces, hogy a többinél ez nem okozott gondot, az első alkalommal azonnal lefrissített mindent a legújabbra.

Star A3000

Multimédia

Újabb hazugságot pipálhattunk ki a kamerával kapcsolatban, hiszen a dobozon jelölt 3,2 megapixel helyett valójában 2 megapixeles (fix fókuszos, mielőtt valaki reménykedne) érzékelő van az optika mögött (a telefonra magára már nem mertek ráírni semmit). Ha már megint hazudtak, akkor megint igyekeztek némi kárpótlást adni. Ez abban manifesztálódik, hogy a fapadosnak kinéző kamera felülethez egy halom opció érhető el. Nem hogy a felbontás állítható, meg a fehéregyensúly, de van itt időzítő, ISO (egészen 1600-ig, mert az jó), élesség, kontraszt, geotagging, különböző témamódok, effektusok, arcérzékelés és még hasonlók. Sejthető, hogy ez kb. egy kalap… semmit ér, mivel a képminőség legfeljebb kínai szemmel nézve mondható jónak. A színek nagyon hideg árnyalatúak, zaj van elég, élesség viszont nem sok (fordítva kellene), a LED vaku meg inkább csak zseblámpának jó. Videózni is lehet vele, azonban az eredménytől magamat és titeket, olvasókat is megkímélem.

Star A3000

Zenei fronton megint megpróbáltak belehúzni, melynek eredménye a gyári mellé feltelepített 3D Music nevű lejátszó. Tudásban igazából semmivel se tud többet, ám a 3D nem véletlenül szerepel a nevében. Itt ugyanis a különböző lejátszási listák (albumok, előadók, számok) között, illetve az egyes albumon lévő számok között 3D-ben, egy térbeli kocka segítségével tudunk váltani. Akár még jópofa is lehetne, ha nem akadna. Mi több, ha a kocka nem tetszik, akkor két másik megjelenítés közül is választhatunk, az egyik pont olyan, mint a HTC Sense-ben lévő (nyilván csak véletlen). A lejátszó(k) fut(nak) a háttérben, és a rendszerbeállítások között még hangszíneket is találunk, bár nem érdemes bekapcsolni. A gyári füles jól sejthetően gyengén szól, zenére nem, legfeljebb rádiózásra alkalmas. Igen, az is van ám, mégpedig egész normális, RDS funkcióval ellátott módon. A kinézet kissé samsungos, de legalább illeszkedik az oldalsó csatlakozóhoz.

Star A3000

És akkor következzen a kínai mobilok egyik igazi „csodája”, a beépített analóg tévévevő. Hát igen, igaz, hogy néhány év késéssel talán nálunk is megtörténik a digitális átállás, azért Kínában még szeretik a hagyományos megoldásokat. A beépített és kihúzható antenna itt jut szerephez, illetve jutna, mert nagyon sokat nem tudunk vele bűvészkedni, hogy jobb legyen a kép. Az ugyanis pocsék, bár bizonyos helyeken és megfelelő nap-hold együttállással, illetve a vízereket is figyelembe véve lehet találni pillanatokat, amikor egészen emészthető, igaz, legfeljebb egy híradót lenne érdemes megnézni, mást nem. Ráadásul érdekes, hogy Kelet-Európa üzemmódra állítva rosszabb volt, mint Nyugat-Európa módban. Szóval kb. vegyük úgy, hogy ez nincs is benne, tényleg semmi értelme, használhatatlan.

Star A3000

Üzemidő, összegzés

Amint az a videóban is látszik, két akkumulátor jár hozzá, bár ez csak felénk meglepő, kínai mobilnál eléggé megszokott. Az elég nagy, de pillekönnyű telep a rajta lévő címke szerint 1800 mAh-s kapacitású. Jól hangzik és még kettő is van belőle, de azért ott figyel a kisördög, hogy ezeknél érdemes nyomni egy felezést, az már jobban közelít a valósághoz. Meglepő, de itt talán nem ez a helyzet. Igaz, hogy telefonálásra nem sokat használtam, de folyamatos két aktív SIM-el, nyomkodással, némi zenével, rádiózással és wifi böngészéssel, Market telepítésekkel bizony csak egyszer kellett töltenem, nagyjából 4 nap után.

Star A3000
[+]

Értékelés: Star A3000
Külső
Ergonómia 5 pont
Anyaghasználat 3 pont
Összeszerelés minősége 5 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 4 pont
Sebesség 3 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 5 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 0 pont
Hogyan értékelünk?

Itt az összegzés ideje és megint nincs egyszerű dolgom, mint a kínai kütyüknél általában. Az alapötlet kiváló, hiszen kétkártyás okostelefonokból már eleve nagyon kevés van, androidos meg aztán végképp csak néhány akad. Azonban a kínaiak jelenleg képtelen túllépni a saját határaikon. A legkisebb szégyenérzet nélkül másolgatják a nagynevű gyártók készülékeit, hol külsőleg, hol szoftveresen. A végeredmény persze mindkét esetben nevetséges és a közelében sincs az eredetinek. Igazából itt már egy kapacitív kijelző, meg egy normálisabb processzor sokat dobott volna a dolgon. A 2.2-es rendszer feltétlen pozitív, meg hát van WiFi, GPS, microSD, a 3G-vel és a microUSB-vel minden Google követelménynek eleget tenne. Az akku se olyan gyenge, ráadásul kettő van belőle, igaz multimédiában elég gyenge. A kamera pocsék, a zenei rész használható, van rádió, a tévé meg totálisan felesleges. Pecsétet nem kaphat, hiszen messze volt attól, hogy azt mondjam, tetszett. A koncepció maga tetszik, de amíg nem képesek normális szinten megvalósítani, addig bizony hiába kerülnek akár feleannyiba, mint egy neves mobil, legfeljebb csak mosolyoghatunk rajtuk, másra nem jók.

Rusi

A Star A3000-et az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Star A3000
Star A3000 Általános
Technológia GSM
Méret 110,5 x 58,5 x 13,1 milliméter
Tömeg 100 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa Rezisztív TFT érintőképernyő
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 256 MB ROM / 256 MB RAM
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g
USB van (2.0)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek 3D Music, Advanced Task Killer, Aldiko Ebook, Calibrator, Desk Clock, eBuddy, ES File Explorer, Facebook, Mobile TV, MSN Talk, Robo Defense, Sound Recorder, The Weather Channel, ThinkFree Mobile Office, Twitter, WikiMobile, Wireless Keyboard, Yahoo Messenger
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fix fókuszos, LED villanó
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (320 x 240 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (csak gyári)
FM-rádió van, RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő N/A
Beszélgetési idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, Nokia töltőcsatlakozó, kétkártyás üzemmód

Azóta történt

Hirdetés