Nokia X6 teszt

Erőss Csaba - 2011. június 28.

A letölthető alkalmazásokkal fémjelzett okostelefonok korában mindig érdekesnek számít, ha egy készüléket kifejezetten üzletinek, játéknak vagy zeneinek neveznek. Amennyiben nincsen dedikált hardver elem az adat funkcióhoz rendelve, akkor kicsit érdekesebb a helyzet, hiszen akkor a készülék belsejének kell bizonyítania. Nézzük, mit nyújt az X6-os, mint zenetelefon.

Az X6-os az átlaghoz képest vastag, masszív házat kapott (111x51x13,8 mm), mely bár nem olyan trendi, mint a most futó készülékek, cserébe nem kell aggódnunk miatta, hogy óvatlanul kicsúszik a zsebünkből, és a műanyag hátlap is nyugtatólak hathat a mobiljukat rendszeresen elejtők számára.

A telefont elölről megvizsgálva viszont inkább az elegancia köszön vissza, mintsem a strapabíróság, a nagy üveglap, a fizikai gomboknak helyet adó alsó rész, a készülék tetején és alján levő műanyagok sokkal magasabbra pozícionálják az X6-ost, mint a hátlap. Ráadásul a Nokia külön is tett azért, hogy ez az állapot sokáig megmaradjon, a már nem mai darab tesztkészüléken karcolásnak még a gondolata sem látszik, köszönhetően a karcálló kijelzőnek.

Nyomni, illetve csatlakoztatni való eszközből az átlagos szintet hozza a telefon, hangerő, fényképező, képernyő feloldó gombokat a mini USB (csak adatkapcsolatra, töltésre nem használható) és a klasszikus Nokia töltő nyílás egészítik ki, megspékelve a baloldalon SIM-kártya számára fenntartott, és egy műanyaggal eltakart nyílással.

A külsőnél maradva még érdemes szót ejteni a kameráról, mely a finn gyártótól megszokott módon Carl Zeiss optikával rendelkezik, és 5 megapixelnyi pillanatot tud képenként eltárolni, mindezt megtámogatva egy vakuval is, így a félhomály sem jelent akadályt képkészítés közben. A fotók minősége hozza az átlagos szintet, de a családi nyaralásra érdemes inkább egy komolyabb optikával rendelkező (akár csak kompakt) géppel nekiindulni.   

Belső

Az X6 a már jól ismert Symbian operációs rendszer 9.4-es verziójával került forgalomba, melynek napjainkban sajnos leáldozni látszik, de tény, hogy egy rendkívül kiforrt rendszerről van szó.

A telefonnal közelebbi kapcsolatba a 3.2 colos, 640x360-as képernyőn keresztül kerülhetünk. A kép inkább átlagos, mint szép, ráadásul nem is multitouch a kijelző, így örülhetünk annak, hogy legalább kapacitív, így az ujjunkra jobban reagál.

Kezdőképernyőből egyet kapunk, ide rakhatunk ki kontaktokat, 4 gyorsbillentyűt, illetetve egy widgetet. Mint láthatjuk ikonok szintjén a testreszabhatóság meglehetősen nehézkes, de cserébe válogathatunk az előretelepített és letölthető témákból, színsémákból, így téve ízlésünkhöz jobban igazodóvá az X6-os megjelenését.

A menüben a szokásos elemeket találjuk, Naptár, Névjegyzék, stb… Ehhez a telefonhoz is megkapjuk a Térképek szolgáltatást, melynek nagy előnye, hogy internet kapcsolat nélkül is használható, így navigációs programra külön nem kell költenünk.

Az előre telepített alkalmazásból nem sokat kapunk, a szokásos szinkronizációs programok mellett RealPlayer, fájlkezelő, szótár, átváltó, számológép, jegyzetek és a QuickOffice nevű dokumentum olvasó került bele (szerkesztésre nem használható). Játékokból alapból csak 3 került az X6-osra, mondjuk ezek már a komolyabb kategóriába sorolhatóak (Asphalt4, Dj Mix Tour, SPORE). Az internet menüpont alatt még megbújik a Youtube és Facebook alkalmazás, így ezeket már nem kell külön letöltenünk.

Természetesen a szűkös programkínálat könnyen orvosolható az Ovi Store-on keresztül, de mégis jobban esik az embernek, ha több alkalmazás várja már az első indítás után.

Zene

Az X6-ost elsősorban zenei telefonként lett aposztrofálva, így erre a területre külön is kitérünk. A készülékhez egy fehér fülhallgató is jár, rajta az alap irányító gombokkal (lejátszás, szám léptetés). Szoftveresen a főmenü Zene menüpontján keresztül érdemes nekifogni a dalolászásnak, ahol a Zenelejátszó mellett a Rádió, Ovi Zene, Podcasting, Rögzítő, Playlist DJ és a Shazam gondoskodik arról, hogy muzikális igényeinket minél jobban kielégíthessük.

Ezek közül érdemes kiemelni a Playlist DJ-t, mely a hangulatunknak megfelelően állítja össze a lejátszási listát, így a hős szerelmesek és a keményebb dallamok kedvelői is pár húzással létre tudják hozni az igényeiknek legjobban megfelelő összeállítást.

A másik fontos szolgáltatás az Ovi Zene, a Nokia online zeneboltja, melyen keresztül pillanatok alatt tölthetünk le új számokat. Ennek hátránya, hogy Magyarországon nem működik, át kell állítani az országot, hogy működésre bírjuk. Ez ugye nehézkesebbé teszi a vásárlást, így a telefon egyik  fő húzónevének számító szolgáltatással erősen elvérzik.

Ha maradunk a hagyományos megoldásoknál, akkor a készülék 8/16 GB-os belső memóriája áll rendelkezésünkre, ezt nem bővíthetjük memóriakártyával, de még így is bőven elegendőnek tűnik, hogy kedvenc zenéinket magunkkal cipelhessük.

A zenelejátszó sem tartogat sok meglepetést, ha sikerült átverekedünk magunkat a különböző besorolásokon, akkor el is indul a kiválasztott album, zeneszám. A lejátszás alatt lévő dalokat, természetesen beállíthatjuk csengőhangnak is, illetve hangszín-szabályzó is helyet kapott a rendszerben, örüljünk neki, mert ez nem mindenhol alap szolgáltatás.

Kinek ajánljuk?

Nehéz válaszolni, mert tudásában, alkalmazás kínálatában nem sok pluszt tud nyújtani a telefon, ráadásul ebben az árkategóriában (50 000 Ft) számos nagyobb tudású készüléket kapunk, ha szétnézünk az Android-os, Bada-s, sőt Windows Phone 7-es felhozatalban.

Aki kitartana a finn gyártó termékei mellett, az is bőven válogathat a Nokia teljes érintőképernyős készülékei közül, érdemes jól megnézni az egyes változatokat, az X6-os erős mezőnyben versenyzik a saját felségterületén is. 

Kulcsszavak: Nokia, zene, Symbian
Vissza